Радваме се, че се интересувате от нашите стажове, производствена и учебна практика за ученици, студенти и завършили.
За участие, новини и въпроси можете да се свържете с нас чрез формата в дясно.
Под формата ще намерите пълна информация за стажове и практики при нас.
Защо ви предлагаме това?
Защото сме били на Вашето място - имате знания, имате желание да направите нещо истинско, но няма къде и какво, никой не Ви се доверява за сериозна работа (особено ако кандидатствате за работа...), няма и кой да помага. Вече има :-) От друга страна ние нямаме време за тези задачи, но можем да отделим време за да обучим Вас, а Вие да се захванете с истинските дела. Така ще трупате опит (повярвайте, това е нужно), проекти в портфолиото си (и това е полезно) и още знания (а това направо не може без него - знанията от училище са остарели преди да влизат в учебниците, факт).
Какво значи това?
Това може да е Вашия задължителен стаж по специалността (учебна или производствена практика) или "стаж по желание". Избирате подходяща за Вас задача - според желанията и възможностите или хобито Ви. Заедно ще ги изпълняваме. Задачите са истински и не винаги са лесни. Ще видите как с Вашите ръце ще направите някакъв продукт, или изследване, приложение, или ще "разплетете" проблем. Разбира се, ще научите доста нови неща. Ще бъдете част от нашия екип, и ще работите "рамо до рамо" с професионалисти. И ще научите доста повече неща от това, което изисква задачата, например как се работи в екип, как да "изкопаете корена" на проблем, как да взимате решения.
Само стаж ли?
Не, който иска и може, и ако ние го искаме, може да се включи в екипа. Разбира се, срещу заплащане. Естествено, ще имате истински отговорности.
Каква ни е ползата от тези знания, докъде може да стигнем с тях?
Лесно. Имаме "работна среда" (приложение на този сайт), където ще комуникираме. Там ще задавате въпросите си, там ще получавате указания, там ще "рапортувате". Очакваме много въпроси - колкото повече, толкова по-добре - задачата ще бъде изпълнена по-лесно и по-качествено. Но не бива да очаквате, че ще вършим нещата вместо Вас. Ще получите точни указания, стъпка по стъпка, и трябва сами да правите стъпките си. И не е страшно че може да сбъркате - неизбежно ще сбъркате някъде, но няма да е фатално, ще има кой да помогне. Поне два пъти в седмицата трябва да показвате какво сте направили. Или ако не сте направили нищо ново (или резултата не е какъвто се очаква), да задавате въпроси. Щом не сте успяли, значи нещо не разбирате. Не се притеснявайте, че ще си помислим че не знаете - ние знаем че не знаете, иначе нямаше да сте с нас. Няма на света човек, който да знае всичко. Питайте (това не ви намалява "точките", напротив) и ще ви кажем всичко което ние знаем, за да решим проблема заедно, какъвто и да е той.
Какви са критериите за участие?
Само два: да Ви е интересно това, с което се захващате, и да изпълнявате всичко, което сте обещали.
Това значи, че трябва да избирате изпълними задачи - тук сте за да трупате "практика". Това не е същото като "безинтересни задачи". Ще видите, че в познатите Ви задачи се крият интересни проблеми (и решения които не сте и сънували), и така ще "жънете" нови знания, които ще Ви изкачват нагоре по спиралата към по-трудни (или "по-желани") задачи. Когато имате трудности (а няма начин да нямате), не бива да си мълчите и да очаквате проблема да отмине (защото не става така), а трябва да задавате въпроси, докато разберете какво и как трябва да се направи. Никой не е безгрешен. Но заедно можем всичко. Никой тук не Ви изпитва за оценки.
Как да се включа?
Изберете задача. Ако не можете, по някаква причина, поне направете "списък със желания" - с какво бихте искали да се занимавате. Попълнете формата в началото на страницата. И чакайте, защото често желаещите са повече отколкото можем да поемем.
Колко струва това?
Цената не е в левове, плащате в часове. Колкото повече време отделите за да си свършите задачата, толкова повече и по-добри резултати (и знания) ще имате.
Платен ли е стажа?
Зависи какво разбирате под "платен", трябва да уточним тази подробност... Ако питате "Трябва ли да давам пари?": Не. Ако питате "Ще взема ли пари?": За някои задачи - да. Точния отговор зависи от няколко неща, например коя задача сте избрали, както и други, за които трябва ние да зададем въпроси, затова в момента не можем да отговорим по-подробно.
Какви резултати да очаквате?
[Тук следва доста "мъгливо" обяснение, но за съжаление друго не е възможно за толкова различни задачи. Моля задавайте въпроси за конкретна задача за по-точен отговор.] Ще получите Сертификат за успешно завършен стаж. Някои от Вас ще получат и Предложение за работа при нас (имате право да откажете). Ще научите много практически "чалъми" за това как се работи, как се решават разнообразни конфликти, как се взимат решения, как се избират материали за конструкцията на машини, как се правят програми и WEB сайтове, как се пишат дипломни работи... Но ще има и други "по-преки" ползи за Вас, които зависят например от това дали ще можете (и искате...) да работите заедно с Вашите настоящи учители в училище/университета - някои от задачите са подходящи за дипломна защита, например. Ако задачата Ви е интересна, и продължим да работим заедно, Вие ще участвате в разпределението на печалбите от продукта, създаден с Ваша помощ (съдружие, не просто работно място). Има и задачи с пряка печалба (продажби, например, но първо трябва да ви научим да продавате, ако не можете).
Що за задачи са това?
Най-често това са "частици" от наши проекти, бъдещи продукти или изследвания, "надробени" до отделни малки задачи, които е възможно да бъдат изпълнени поотделно. Задачите условно са разделени на "студентски" и "ученически", но това не е пречка да изберете които си харесате - всъщност няма значение в коя група е задачата, всички хора имат различни знания и възможности, важното е да Ви харесва това, което правите. На един ред не е възможно да бъдат описани (а дори може и да сме сбъркали в описанието - и ние сме хора), затова моля питайте за всичко, което Ви интересува. Понеже се радваме на значителен интерес към нашите задачи, се налага да ги разделим на две групи, за да можем да помогнем на повече желаещи, без това да пречи на ежедневните ни задължения. Първа група задачи са по-спешни, на тях ще отделяме специално внимание. Втората група ще ни е малко извън погледа - ще помагаме и отговаряме на въпроси по същия начин, но тези от първа група ще са ни приоритет.
А ако задачите не Ви харесват?
Идвайте пак или се запишете за новини, задачите ще бъдат променени, някои ще бъдат махнати, някои ще бъдат продължени с други и нови ще бъдат сложени, в зависимост от това кои са заети или изпълнени, и какви други ще са нужни. Ако познавате някой, на който тези задачи биха били интересни, дайте му да ги види - помагате и на нас, и на него.
А ако Ви харесват, но са заети?
Пак питайте. Може да имаме подобни, но необявени задачи. Или може да има нужда от помощ в заетите задачи - никога не знаете, затова по-добре питайте.
А ако Ви харесват, но се притеснявате, че са твърде големи за Вас?
Питайте, най-често е възможно задачата да се раздели на по-малки задачи, и да я "превземаме" на части.
А ако ...?
Въпрос: Кога мога да започна стаж ?
Отговор: По всяко време.
В: Колко време продължава стажа?
О: Както сте разбрали, стажовете при нас са "на задача", не е "на време", нито "на учебен материал", нито "за удоволствие" или "за отбиване на номера", или "за лесни пари". Следователно стажа е "докато си свършите работата" - от Вас зависи.
В: Мога ли да се включа от град/село .......... (допишете името на населеното място)?
До запълване на нашия капацитет. В момента можем да работим с петима стажанти по задачите от първа група. По задачите от втора група - още петима, засега. Все още има свободни места.
Какъв е срока на стажа?
Докато Вие сте доволни от нас и ние сме доволни от Вас. Естествено, пак зависи от задачата и от ситуацията - може да не е възможно да се откажете по средата, или да сте на стаж по договор. Но нали разбирате идеята: да правите само това, което Ви носи удовлетворение.
Първа група задачи
Това са по-спешни задачи, на тях ще отделяме специално внимание. Всеки ред без подредове е отделна задача.
Серия плакати на тема "знанието е сила" (става за дипломна работа)
Специализиран сайт за следене на информация от външни устройства, на основата на WP
Машинно инженерство (SolidWorks):
Изработка на 3D механизъм по чертеж на хартия (сканиран).
Комплект конструктивни чертежи на подов сифон.
Машинно инженерство (геометрия и планиметрия): пресмятане на траекториите на движение на частите на сложен механизъм
Втора група задачи
Тази група ще ни е малко извън погледа - ще помагаме и отговаряме на въпроси по същия начин, но тези от първа група ще са ни приоритет. Всеки ред без подредове е отделна задача.
Задачи (предимно) за ученици
Математика (геометрия и планиметрия): пресмятане на траектория и геометрия на сложно тяло
WEB
програмиране(PHP): създаване на дъщерна тема за WordPress
front-end: бележника на Васил Левски - интерактивен вариант
Анимация: 2D и 3D - няколко проекта
Графичен дизайн:
Лого
Цялостен дизайн на нов бизнес
Copywriter (писател?): текстове на български и английски
Физика (термоизолации): термоизолация с подръчни материали
Infohunting: патентно проучване
Recicling: какво полезно има в счупен хладилник
SysAdmin (Unix): Инсталиране и настройка на файлов сървър (само ако живеете в Пловдив и наоколо)
Машинно инженерство: конструиране и изработка на термоелектричен слънчев колектор
Задачи (предимно) за студенти
Програмиране:
Java: поправка и нови функции в готова програма
Java: декомпилиране и описание на стара програма - заета
Икономика
Разработка на бизнес: планиране, финансиране, производство и пласмент на кухненско оборудване
Разработка на бизнес: планиране, финансиране, производство и пласмент на клас бижута
Физика (топлинни явления): конструиране на нова машина - огнена помпа
История, етнология, културология, етнография, социология, демография и антропология: съхранение и популяризация на културно-историческото наследство в определена област.
Машинно инженерство:
Конструиране на Стърлинг двигател
Конструиране, изработка и тестове на газгенератор - за фенове-механици на двигатели с вътрешно горене.
Български език: актьорско майсторство (озвучител) - запис на аудиокнига
Изпълнени задачи
Английски език: превод на български
SolidWorks: Изработка на 3D механизъм по чертеж на хартия
Английски език: превод на български
Графичен дизайн: Илюстрации по тема – Кристина Тодорова, СУ “Възраждане”, Русе
Графичен дизайн: Лого на софтуерен продукт – Кристина Тодорова, СУ “Възраждане”, Русе
Графичен дизайн: Favicon на сайт – Ангелина Якимова, 10з, ОМГ „Академик Кирил Попов“ – Пловдив
Сега ще учим бази данни и разработка на софтуер и като видях материала си казах: брей аз щях да имам преднина, ако се бях стегнал и работил с Крум :-)
Чудих се, ако имам някакъв проблем с материала, ще мога ли да се обърна към теб за помощ? :-)
Преди всичко искам да изкажа благодарността си към твоята инициатива. Това, че намираш време, желание и търпение да споделяш знание и информация е много важно за ентусиасти като мен.
Задачата, която ми постави, ми въздейства по няколко начина. В началото се амбицирах много, защото до преди това не се бях сблъсквал с WordPress, а PHP можех само го разпозная като синтаксис. Прочетох доста нещо докато открия как точно работи WordPress и как мога да променям структурата.
Когато започнах да правя промените, започнах да недоволствам, защото на моменти, когато погледнех даден елемент вече не помнех кои стилове аз съм ги писал и кои са оригинални. Започнах да си задавам въпроса, защо изобщо се занимавам да преработвам цялата тема, като можех да постигна желания ефект с HTML, CSS, Bootsrtap и малко JavaScript. И всичко щеше да е много по-нагледно и изчистено. А така, някой след мене трябва да нанесе някакви корекции ще се изгуби в кода.
От друга страна постоянно запъвах, когато трябваше да наглася някой елемент и от безсилие просто зарязвах всичко за няколко дена (това обяснява някои периоди, в които просто изчезвах). След това като се връщах към задачата веднага ми проблясваше какво трябва да се направи. Може би в такива моменти трябваше да споделя и ти да ме насочиш, но аз знаех, че решението просто ми убягва и че мога и сам да се справя.
Като цяло не съм много доволен от това което постигнах като краен резултат. Но както става ясно от казаното по-горе, съпротивата която се породи в мен ме караше на моменти с нежелание да го правя. Все пак си давам сметка, че ако някой ден това ми стане професия, ще се налага да правя много такива неща, които няма да ми доставят удоволствие.
Най-важното за мен е че научих много нови неща и това все пак беше целта, която си бях поставил.
За краткия изкаран стаж и работата ми с теб мога да обобщя, че се работи изключително лесно и бързо с човек, явно професионалист като теб. Много е важно за мен като графичен дизайнер да получавам ясни и точни изисквания и подробности за задачите, както и се получаваше. Случвало ми се е да работя с “шефове”, които не дават точни указания и това само може да попречи на работата. Единственото, за което се сещам, което мога да имам като препоръка към теб е това, че стажовете могат да бъдат по-дългосрочни и съответно с повече от 1 задача. Тъй като повечето стажове, които съществуват са такива. И по този начин изглеждат по-надеждни, защото се предполага, че ученикът е научил повече с повече практика.
Благодаря!
А за дължината на стажа: не че стажа е къс, ти работиш бързо :-) Тече стаж за друго лого, започна преди да започнем с теб и още не е свършил… Всеки е различен, някои работят бързо и качествено, други гледат да отбият номера… Е няма как да стане. Това е едно от нещата, които съм избрал да ви науча (вас, стажантите). В живота винаги работата е “на задачи”, и резултата е “кой както се справи”. Дори и да работиш “на заплата”, винаги има задача, която трябва да е изпълнена качествено, за да има заплата, например. Затова и стажовете ги направих така – на задача, и всеки според силите си. А задачите са истински (ти можеш да видиш логото си на http://krumch.com/2013/07/09/kc-groups-management/), така че “тренирате” в “оптимални условия”. Смятам че това прави стажовете ми да са “надеждни”. И както става “в живота”, не всеки се справя. Към 80% от стажантите не завършват.
Сега ще учим бази данни и разработка на софтуер и като видях материала си казах: брей аз щях да имам преднина, ако се бях стегнал и работил с Крум :-)
Чудих се, ако имам някакъв проблем с материала, ще мога ли да се обърна към теб за помощ? :-)
Няма проблем, питай :-)
Преди всичко искам да изкажа благодарността си към твоята инициатива. Това, че намираш време, желание и търпение да споделяш знание и информация е много важно за ентусиасти като мен.
Задачата, която ми постави, ми въздейства по няколко начина. В началото се амбицирах много, защото до преди това не се бях сблъсквал с WordPress, а PHP можех само го разпозная като синтаксис. Прочетох доста нещо докато открия как точно работи WordPress и как мога да променям структурата.
Когато започнах да правя промените, започнах да недоволствам, защото на моменти, когато погледнех даден елемент вече не помнех кои стилове аз съм ги писал и кои са оригинални. Започнах да си задавам въпроса, защо изобщо се занимавам да преработвам цялата тема, като можех да постигна желания ефект с HTML, CSS, Bootsrtap и малко JavaScript. И всичко щеше да е много по-нагледно и изчистено. А така, някой след мене трябва да нанесе някакви корекции ще се изгуби в кода.
От друга страна постоянно запъвах, когато трябваше да наглася някой елемент и от безсилие просто зарязвах всичко за няколко дена (това обяснява някои периоди, в които просто изчезвах). След това като се връщах към задачата веднага ми проблясваше какво трябва да се направи. Може би в такива моменти трябваше да споделя и ти да ме насочиш, но аз знаех, че решението просто ми убягва и че мога и сам да се справя.
Като цяло не съм много доволен от това което постигнах като краен резултат. Но както става ясно от казаното по-горе, съпротивата която се породи в мен ме караше на моменти с нежелание да го правя. Все пак си давам сметка, че ако някой ден това ми стане професия, ще се налага да правя много такива неща, които няма да ми доставят удоволствие.
Най-важното за мен е че научих много нови неща и това все пак беше целта, която си бях поставил.
За краткия изкаран стаж и работата ми с теб мога да обобщя, че се работи изключително лесно и бързо с човек, явно професионалист като теб. Много е важно за мен като графичен дизайнер да получавам ясни и точни изисквания и подробности за задачите, както и се получаваше. Случвало ми се е да работя с “шефове”, които не дават точни указания и това само може да попречи на работата. Единственото, за което се сещам, което мога да имам като препоръка към теб е това, че стажовете могат да бъдат по-дългосрочни и съответно с повече от 1 задача. Тъй като повечето стажове, които съществуват са такива. И по този начин изглеждат по-надеждни, защото се предполага, че ученикът е научил повече с повече практика.
Благодаря!
А за дължината на стажа: не че стажа е къс, ти работиш бързо :-) Тече стаж за друго лого, започна преди да започнем с теб и още не е свършил… Всеки е различен, някои работят бързо и качествено, други гледат да отбият номера… Е няма как да стане. Това е едно от нещата, които съм избрал да ви науча (вас, стажантите). В живота винаги работата е “на задачи”, и резултата е “кой както се справи”. Дори и да работиш “на заплата”, винаги има задача, която трябва да е изпълнена качествено, за да има заплата, например. Затова и стажовете ги направих така – на задача, и всеки според силите си. А задачите са истински (ти можеш да видиш логото си на http://krumch.com/2013/07/09/kc-groups-management/), така че “тренирате” в “оптимални условия”. Смятам че това прави стажовете ми да са “надеждни”. И както става “в живота”, не всеки се справя. Към 80% от стажантите не завършват.